*** MATY DO PRZESADZANIA ROŚLIN ***
ZAMÓWIENIA POWYŻEJ 300 PLN Z DARMOWĄ WYSYŁKĄ

Pielęgnacja roślin

Sprawdź opinie zadowolonych Klientów!

Potrzebujesz pomocy z roślinami? ♥

Jesteśmy tu dla Ciebie i chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem.

Do każdego zamówienia dołączamy krótką instrukcję postępowania z Twoim nowym domownikiem. Bardzo ważne, aby trzymać się zawartych w niej wskazówek i móc cieszyć się nową rośliną na długo!

Na tej podstronie znajdziesz szczegółowy opis etapów postępowania z sadzonką w czasie jej aklimatyzacji, aż do momentu przesadzenia, w zależności od podłoża, w którym do Ciebie trafiła oraz zakresu rozwinięcia systemu korzeniowego.


1. Otrzymałem roślinę w mchu:

Wstępnie ukorzenioną: 

Przede wszystkim zapewnij roślinie ciepłe i jasne miejsce. Najlepiej sprawdzi się stanowisko ze światłem rozproszonym. Takie warunki mogą występować w odległości ok. 1m od okien z bezpośrednim nasłonecznieniem, czyli południowych i zachodnich oraz przez większość roku na wschodnich i północnych parapetach. Bardzo dobrze sprawdzi się również lampa do naświetlania roślin, jeśli taką posiadasz.

Aby zapewnić odpowiednie warunki do szybszego i prawidłowego wzrostu korzeni, postaw sadzonkę w terrarium, witrynce lub wentylowanym pojemniku o przeźroczystych ścianach. Pozwoli to utrzymać stałą wilgotność mchu, a jednocześnie dopuści promienie słońca. Pamiętaj, aby mech nie był zbyt mokry ani przesuszony. Możesz go zraszać raz na kilka dni odstaną wodą.

Cały proces kontynuuj do momentu mocniejszego ukorzenienia rośliny, które sprawdzaj raz na kilka dni, delikatnie wyjmując roślinę z podłoża.

Moment przesadzenia rośliny do docelowego podłoża musisz ocenić samodzielnie na podstawie objętości bryły korzeniowej, tak aby mieć pewność, że jest wystarczająco stabilna, by utrzymać się w nowym środowisku. 

Przesadź roślinę do docelowego podłoża hydroponicznego, tj. substratu PON, keramzytu, seramisu lub np. do mieszanki z zawartością ziemi i innych składników dedykowanej konkretnym gatunkom.

Bardzo ważnym jest, aby przed przesadzeniem rośliny do docelowego podłoża dokładnie oczyść korzenie z mchu. Pozostawienie na korzeniach zbyt dużej jego ilości może doprowadzić do gnicia korzeni w nowym środowisku!

 

W pełni ukorzenioną:

W okresie aklimatyzacji, który powinien trwać od 7 do 14 dni, postępuj tak samo jak w przypadku rośliny wstępnie ukorzenionej. Po tym okresie możesz śmiało przesadzić sadzonkę do ulubionego podłoża.

Bardzo ważnym jest, aby przed przesadzeniem rośliny do docelowego podłoża dokładnie oczyść korzenie z mchu. Pozostawienie na korzeniach zbyt dużej jego ilości może doprowadzić do gnicia korzeni w nowym środowisku!


2. Otrzymałem roślinę w substracie
lub innym medium przeznaczony do uprawy hydroponicznej:

Wstępnie ukorzenioną:

Przede wszystkim zapewnij roślince osłonkę bez odpływu, najlepiej ze wskaźnikiem poziomu wody lub jeśli nie masz takiej doniczki, to wstaw roślinę w naszej doniczce produkcyjnej do innego naczynia z którego nie będzie odpływała woda. Gdy woda wyparuje dolej ją do poziomu 2-3cm licząc od dna naczynia lub osłonki.

Innym sposobem jest przesadzenie rośliny np. do przeźroczystego kubka, tak aby móc obserwować stan nawodnienia. W tej sytuacji jako podłoża użyj substratu, w którym przyszła do Ciebie roślina.

Moment przesadzenia rośliny do docelowego podłoża musisz ocenić samodzielnie na podstawie objętości bryły korzeniowej, tak aby mieć pewność, że jest wystarczająco stabilna, by utrzymać się w nowym środowisku. 

 

W pełni ukorzenioną:

W okresie aklimatyzacji, który powinien trwać od 7 do 14 dni, postępuj tak samo jak w przypadku rośliny wstępnie ukorzenionej. Po tym okresie możesz śmiało przesadzić sadzonkę do ulubionego podłoża.

 

Jak podlewać podłoże hydroponiczne?

Najprostszym sposobem podlewania tego typu podłoża jest używanie doniczek z wkładem zawierającym wskaźnik poziomu wody. Nie jest to jednak element niezbędny. Wystarczy, że będziesz obserwować kolor podłoża, które wraz z odparowywaniem wody zmienia kolor na jaśniejszy i stanie się lekkie, co oznacza, że wymaga podlania. Wilgotne podłoże jest ciężkie i ma ciemnoszary kolor.

Podlewaj od góry tak samo jak w przypadku tradycyjnego podłoża. Częstotliwość zależy od kilku czynników, m.in. warunków, które zapewniasz roślinie, a także konkretnej odmiany. Z naszego doświadczenia nie powinno być to częściej niż 1-2 razy w tygodniu.


3. Otrzymałem roślinę w mieszance z ziemią i innymi składnikami:

W ziemi wysyłamy rośliny, które mają w pełni rozwinięty system korzeniowy. 

W związku z tym po okresie aklimatyzacji, który powinien trwać od 7 do 14 dni, możesz przesadzić roślinę do wybranego przez Ciebie podłoża.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz standardowe podłoże jakim jest mieszanka ziemi, to na samym dnie doniczki stwórz warstwę drenującą o grubości kilku centymetrów (ok. 2cm), która zapewnia przepuszczalność powietrza oraz odprowadzenie nadmiaru wody. Polecamy użyć do tego keramzyt, który jest odporny na wpływ wilgoci i grzybów oraz może być używany wielokrotnie.

Dodatkowo zalecamy używanie doniczek z odpływem i podstawką zamiast osłonek. Pozwoli to uniknąć przelania rośliny z uwagi na fakt, że przy wykorzystaniu osłonki mamy niewielką, wizualną kontrolę poziomu, niewykorzystanej przez roślinę wody.

Zachęcamy jednak do uprawy roślin w kulturze wodnej, czyli wspomnianej wyżej hydroponice.

 

Dlaczego warto uprawiać w hydroponice?

Uprawa w hydroponice może wydać się trochę skomplikowana, ale to tylko pozory. W rzeczywistości jest bardzo prosta i ma liczne zalety.

Ten sposób nawadniana roślin jest bardzo wydajny i o wiele łatwiejszy, niż uprawa roślin w mieszankach z ziemią. Rośliny uprawiane w tym podłożu rosną i dojrzewają o wiele szybciej od roślin uprawianych w ziemi. Są zdrowe, mocne oraz bardziej odporne na szkodniki i choroby. Dzięki sterylności podłoża unikamy również rozwoju grzybów i szkodliwych bakterii.

To bardzo dobre podłoże dla osób, które mają tendencję do przelewania roślin. Zapewnia ono korzeniom dużą ilość tlenu z uwagi na jego specyfikę, a dzięki wskaźnikowi lub obserwacji koloru podłoża w szybki i łatwy sposób zauważysz, kiedy roślina wymaga podlania. Co ważne, przelanie roślin w hydroponice jest niemożliwe.

W tego rodzaju uprawie można sadzić praktycznie wszystkie rodzaje roślin, ponieważ zapewnia ona wszystko co jest im potrzebne do życia, od nawodnienia, przez dostęp tlenu do korzeni, jak i wchłaniania związków mineralnych niezbędnych roślinie do prawidłowego rozwoju.

Wielu z Was pyta również o kwestię nawożenia w hydroponice. Z naszego doświadczenia i praktyki nawozimy rośliny w hydroponice niemal cały rok, a intensywniej w okresie wzrostu.

Dawkowanie zależne jest od informacji na opakowaniu produktu. Jeśli do uprawy hydroponicznej używasz substratu PON możesz przez ok. 3 miesiące po pierwszym jego użyciu nie nawozić swoich roślin, gdyż zawiera on w sobie dawkę minerałów niezbędną na taki okres.

niedziela,poniedziałek,wtorek,środa,czwartek,piątek,sobota
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
Za mało dostępnych produktów. Zostało tylko [max].
Przeglądaj listę życzeńUsuń listę życzeń